2016 Rush Art Competition Winners

» View the Rush Art Competition image gallery

Section 1 - Open Award

Number Name Title Medium Price

119

Kym Barrett - First Prize

Finally Found You

Oil

$1,900

121

Gemma Kennedy - Highly Commended

Celestial Calling #2

Mixed Media

$280

132

Ute Grigull - Highly Commended

Pathways

Acrylic

$1,700

133

Julie Mengel - Highly Commended

Rise

Mixed Media

$650

146

Ian Gunn - Highly Commended

Co-Existence

Acrylic

$4,500

Section 2 - Budget Steel Sculpture Award

Number Name Title Medium Price

209

Dennis Forshaw - First Prize

Coral Fragments

Mixed Media

$230

202

Paul O'Brien - Highly Commended

Babydoomer

Mixed Media

$600

Section 3 - Bryan Moore Ingelwood Hill Ceramic Award

Number Name Title Medium Price

308

Alicia Murphy

Boy with Backpack Wings

Ceramic

$375

313

Wendy Britton - Encouragement Award

Pit Fired Torso

Ceramic

$150

Section 4 - Acrylic/Oil Award

Number Name Title Medium Price

433

Robin Hines

Low Tide

Oil

$1,800

450

Tess Stuart - Highly Commended

Evening

 Acrylic

$350

Section 5 - Roy Skinner Memorial Works on Paper

Number Name Title Medium Price

534

Sherida Keenan

Unprecedented

Mixed Media

$250

538

Josephine Knight - Highly Commended

Figuratively Speaking

Mixed Media

$350

Section 6 - Budget Steel Miniature Award

Number Name Title Medium Price

613

Chloe Cox

Yin Yang Float in Disharmony Above Me

Acrylic

$20

604

Don Cameron - Highly Commended

Mount Warning

Acrylic

$45

Section 7 - Pastel Award

Number Name Title Medium Price

702

Tiffany Hodgson

Catch My Drift

Pastel

$350

705

Evelyn Clifford - Highly Commended

Stormy Seas

Pastel

$50

712

Sally Luchich - Highly Commended

Tapestry

Pastel

$600

713

Judith Banks - Highly Commended

Wonderful World

Pastel

$350

Section 8 - Watercolour Award

Number Name Title Medium Price

812

Graham Coombs

Footy Field -      Jyukuma WA

Watercolour

NFS

809

Cara Lilly - Highly Commended

Movement in Stillness

Watercolour

$880

818

Fay Warren - Highly Commended

Tomatoes & Crystal

Watercolour

$150

Section 9 - Cecile Steenbergen Memorial Encouragement Award

Number Name Title Medium Price

902

John Kelly - First  Prize

Plainlands

Acrylic

$925

932

Chelsea Broeren - Second Prize

A Fragile Land

Ceramic

$300

914

Elizabeth Cain - Third Prize

Vietnam

Pen

$75

908

Margaret Owens - Highly Commended

Water Falling

Watercolour

NFS

913

Rose Cann - Highly Commended

Winter Forest

Tempera

NFS

Section 10 - Young Artists Award

Number Name Title Medium Price

1009

George Allen - First Prize

Citadel at Sea

Pen

NFS

1018

Maria Victorova - Second Prize

Remorse

Oil

$70

1026

Lilly Hellmuth - Third Prize

Self Portrait

Acrylic

NFS

1003

Belarna Pertot - Encouragement Award

Pressure

Acrylic

NFS

Section 11 - Junior Award

Number Name Title Medium Price

1110

Makennah Youngberry - First Prize

Rainforest

Acrylic

NFS

1105

Molly Isaac - Second Prize

Untitled

Acrylic

NFS

1104

Jnett Sleep - Third Prize

Tree Lines

Acrylic

$25

1103

Ruby Jacobson - Encouragement Award

Untitled

Mixed Media

$200