2015 Rush Art Competition Winners

Open Award (Section 1)


Evening Skies (#109)
Ken Gailer
1st Prize

The Water Pitcher (#150)
Bette Phillips
Highly Commended

Down to the Water to Pray (#123)
Kym Barrett
Highly Commended

The Girl With the Dragonfly Tattoo (#167)
David Wells
Highly Commended

Desert Dunes II (#139)
Robin Hines
Highly Commended

Bush Bashing (#133)
Chris Postle
Highly Commended
Mangrove and Birdwing (Diptych) (#115)
Wendy Mcgrath
Encouragement Award

Budget Steel Sculpture Award (Section 2)


Hybrid Runabout 3 (#203)
Phil Willy
1st Prize
Vanishing (#207)
Matt Drewett
Highly Commended

Bryan Moore Inglewood Hill Ceramic Award (Section 3)


The Light Within (#310)
Melanie Mulroy
1st Prize
Ripples (#307)
Michelle Gibbes
Encouragement Award

Acrylic/Oil Award (Section 4)


Waters Of Lethe (#420)
Kym Barrett
1st Prize
Back On The Track (#431)
Chris Postle
Highly Commended
Hayshed With Willows (#430)
Chris Blake
Highly Commended
Who's Talking About Me? (#443)
Jean Parker
Highly Commended

Roy Skinner Memorial Works On Paper (Section 5)


Whyalla - South Australia (#506)
Graham W. Smith
1st Prize
Pole Corner (#534)
Peter Morrison
Highly Commended

Budget Steel Miniature Award (Section 6)


Mini Scape (#612)
Kym Barrett
1st Prize
High And Dry (#624)
Peter Morrison
Highly Commended
Grey Skies (#607)
Glenis Gray
Highly Commended

Pastel Award (Section 7)


Waiting to Cross (#612)
Chris Blake
1st Prize

Watercolour Award (Section 8)


Rejuvenation (#824)
Owen Thomas
1st Prize
Sunshower, Mt Kanigan (#822)
Cara Lilly
Highly Commended

Novice/Encouragement Award (Section 9)

Mutual Individualism (#937)
Clive Fairclough
1st Prize
Daisy (#909)
Andrea Parker
2nd Prize
Bumblebee (#914)
Mitchell Collins
3rd Prize
Jeté (#930)
Teresa Durie
Encouragement Award

Young Artists Award (Section 10)

The Alpaca (#1018)
Emma Templeton
1st Prize
Lemac (#1015)
Sally Hirsimaki
2nd Prize
Reflections (#1012)
Mikaela Butcher
3rd Prize
Urn (#1013)
Jack Hodgson
Encouragement Award

Young Artists Award (Section 11)

Tree Of Life (#1110)
Molly Hodgson
1st Prize
The Lizard In The Paper (#1107)
Kai Mcdermaid
2nd Prize
Blue Sea (#1109)
Joseph Hodgson
3rd Prize
The Shining Ocean (#1119)
Ruby Jacobson
Encouragement Award